Charakterystyka monet obiegowych euro

      1 komentarz do Charakterystyka monet obiegowych euro

Od stycznia 2002 roku kraje Unii Europejskiej, które zdecydowały się przystąpić do strefy euro, posiadają wspólną walutą. W związku z tym faktem monety euro stały się monetami obiegowymi w tych krajach. Seria tych monet złożona jest z ośmiu różnych nominałów: 1, 2, 5, 10, 20 oraz 50 centów, a także 1 oraz 2 euro. Ich cechą charakterystyczną jest awers wspólny dla wszystkich krajów strefy euro oraz rewersy charakterystyczne dla krajów emitujących poszczególne egzemplarze monet. Jeśli jednak chodzi o wymiary i materiał stosowany do produkcji monet, wszystkie one są wytwarzane według ściśle określonego wzorca.

Zdjęcie znalezione na stronie En.numista.com

Zdjęcie znalezione na stronie En.numista.com

Moneta o nominale 2 euro ma okrągły kształt i średnicę równą 25,75 milimetra. Jej grubość to 1,95 milimetra, a jej masa wynosi 8,5 gram. Moneta wykonana jest w technice bimetalicznej. Jej część wewnętrzna ma kolor żółty i wykonana jest z trzech warstw: mosiądzu niklowego, niklu i mosiądzu niklowego. Część zewnętrzna monety ma srebrny kolor i wykonana jest z miedzioniklu. Jej brzeg okraszony jest napisem na drobnym ząbkowaniu.

Moneta o nominale 1 euro ma okrągły kształt i średnicę równą 23,25 milimetra. Jej grubość to 2,125 milimetra, a jej masa wynosi 7,5 gram. Moneta wykonana jest w technice bimetalicznej. Jej część wewnętrzna i zewnętrzna ułożone są w kolejności odwrotnej do części monety o nominale 2 euro. Moneta ta ma brzeg na przemian gładki i ząbkowany.

Monety o nominałach 10, 20 oraz 50 centów wykonane są ze stopu Nordic gold, mają okrągły kształt oraz żółty kolor. Różnią się one od siebie wymiarami, wagą, a także brzegami. Moneta o nominale 50 centów ma średnicę równą 24,25 milimetra. Jej grubość to 1,88 milimetra, a jej masa wynosi 7,8 gram. Jej brzeg jest grubo ząbkowany. Moneta o nominale 20 centów ma średnicę równą 22,25 milimetra. Jej grubość to 1,63 milimetra, a jej masa wynosi 5,7 gram. Ma gładki brzeg. Moneta o nominale 10 centów ma średnicę równą 19,75 milimetra. Jej grubość to 1,51 milimetra, a jej masa wynosi 4,1 gram. Ma grubo ząbkowany brzeg.

Monety o nominałach 1, 2 oraz 5 centów wykonane są ze stali miedziowanej, mają okrągły kształt oraz czerwony kolor. Podobnie jak monety o większych nominałach różnią się od siebie wymiarami, wagą, a także brzegami. Moneta o nominale 5 centów ma średnicę równą 21,25 milimetra. Jej grubość to 1,67 milimetra, a jej masa wynosi 3,92 gram. Jej brzeg jest gładki. Moneta o nominale 2 centy ma średnicę równą 18,75 milimetra. Jej grubość to 1,67 milimetra, a jej masa wynosi 3,06 gram. Ma gładki brzeg z rowkiem. Moneta o nominale 1 cent ma średnicę równą 16,25 milimetra. Jej grubość to 1,36 milimetra, a jej masa wynosi 2,3 gram. Ma gładki. brzeg.

One thought on “Charakterystyka monet obiegowych euro

  1. podlogi24.NET

    W 2011 roku kupiłem sobie książkę o monetach Euro. Niestety zrezygnowałem ze zbierania tych monet, ponieważ jest ich bardzo dużo i niektóre są praktycznie niedostępne. Po co zbierać coś czego nie będzie można uzupełnić. Nie pełna kolekcja jest bez duszy.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *