Ptaki drapieżne – Sokół wędrowny

Chyba każdy słyszał już o dukatach lokalnych. Jest to pewna forma bonów towarowych. Monety te bite są w celach promocji danego regionu. Jednym z niedawno emitowanych dukatów jest dukat z serii Ptaków Drapieżnych – Sokół wędrowny. Moneta ta została wykonana w kilku formach. Rozpoczynając od Dwunastu Gryfitów, a kończąc na Sto dwudziestu Gryfitach. Warto omówić w jaki sposób wykonane zostały poszczególne numizmaty.

Zdjęcie znalezione na stronie Numizmatyka24.pl

Zdjęcie znalezione na stronie Numizmatyka24.pl

Pierwszą monetą z tej emisji jest wspomniane już Dwanaście Gryfitów. Została ona wykonana z mosiądzu, a jej średnica wynosi trzydzieści dwa milimetry. Waga tej monety wynosi zaledwie trzynaście gramów. Do wybicia numizmatu użyto stempla lustrzanego. Wyemitowano je w nakładzie zaledwie pięciuset pięćdziesięciu sztuk, z czego sto pięćdziesiąt zostało odbitych przy pomocy stempla odwróconego. Kolejnych czterysta pięćdziesiąt Gryfitów zostało wykonanych z rantem ząbkowanych. Znowu sto pięćdziesiąt zostało wybitych stemplem odwróconym. Oczywiście nie mogło zabraknąć wersji kolekcjonerskiej Dwunastu Gryfitów, która to została wybita w nowym srebrze. Nakład tych monet wynosił zaledwie sto sztuk. Również w tym przypadku użyto stempla lustrzanego, a pięćdziesiąt sztuk z owych stu zostało wybitych stemplem odwróconym. Jak więc widać występuje duża różnorodność monet w tej kolekcji. Nie zabrakło również Dwunastu Grufitów wykonanych z mosiądzu patynowanego czy srebra próby dziewięćset dwadzieścia pięć. Oczywiście w wersjach stempla lustrzanego i odwróconego, z rantem gładkim bądź ząbkowanym.

Drugim rodzajem Gryfitów są te o nominale sto dwadzieścia. Wybijane były w srebrze próby dziewięćset dwadzieścia pięć. Ich średnica wynosi aż trzydzieści osiem milimetrów, a ważą ponad dwa razy więcej niż te opisywane wcześniej, bo aż dwadzieścia osiem gramów. Do wykonania monety znowu stosowane były stemple lustrzane. Rant dwojakiego rodzaju – gładki bądź ząbkowany. Nie zabrakło również wersji tego numizmatu wykonanego ze srebra oksydowanego. Ta była wykonywana za pomocą zwykłego stempla. Oczywiście wykonana w dwóch wersjach – z rantem gładkim i ząbkowanym.

Na tym przykładzie doskonale widać różnorodność emitowanych dukatów lokalnych. Łatwo wytłumaczyć na ich przykładzie dlaczego są one taką gratką dla wielu kolekcjonerów. Niejedna osoba marzy o tym, żeby nabyć niektóre rzadkie okazy. Jednak nie jest to takie łatwe, jak by się mogło wydawać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *