10 zł po 1950

      Brak komentarzy do 10 zł po 1950

Polacy budząc się 28 października 1950 roku nawet nie wiedzieli jaką niespodziankę otrzymają z rąk rządzących Polską. Za pomocą ustawy, która była uchwalona prawie pod przymusem w okolicznościach przypominających najlepszy film szpiegowski wprowadzono wymianę pieniądza. Same banknoty były drukowane w największej tajemnicy w drukarniach w Szwecji, Czechosłowacji i na Węgrzech już w roku 1948 i przechowywane w sejfach wojskowych do chwili uchwalenia wspomnianej ustawy.

Zdjęcie znalezione na stronie Numisklep.pl

Sejm postanowił, że czas przeznaczony na wymianę starych banknotów, które w obiegu były od 1944 roku, będzie bardzo krótki. Ustawa weszła w życie już po dwóch dniach od chwili uchwalenia, a sama wymiana miała trwać tylko do 8 listopada 1950 roku, a więc tylko 8 dni mieli obywatele Polski na dokonanie wymiany. Przelicznik wymiany oficjalnie był określony na 1:100 jednak przy przeliczeniu cen w proporcji 1:300 okazało się, że Polacy stracili na tej wymianie jeszcze więcej.

Do obiegu weszło w sumie siedem banknotów o nominałach od 2 złotych do 500. Zrezygnowano z druku banknotu o nominale 1 złotych, który został zastąpiony przez monetę, nie wprowadzono do obiegu również banknotu o najwyższym nominale 1000zł, na którego trzeba było poczekać aż 15 lat. Ciekawostką jest to, że banknoty o najniższych nominałach nie posiadały określonych numerów seryjnych, nie dotyczyło to banknotu o nominale 10zł. Był to banknot zaprojektowany przez Wacława Borowskiego w roku 1948 i utrzymany w tonach socrealizmu. Na awersie widnieje głowa chłopa, a rewers jest ozdobiony rysunkiem przedstawiającym prace przy żniwach.

Banknot pierwotnie był drukowany w Penzjegynymonda a Magyar Nemzeti Bank w Budapeszcie. Oznaczenia serii to A-T, AA-AZ oraz BA-BR któremu towarzyszyła siedmiocyfrowa numeracja w kolorze czerwonym umieszczona na awersie. Banknoty z tej emisji miały znaki wodne, które były dopasowane do nominałów. W przypadku tego banknotu znak wodny miał kształt głowy kobiety w chuście i umieszczono go na marginesie banknotu. Banknot 10zł w obiegu był do końca roku 1965, kiedy został zastąpiony przez monetę z miedzioniklu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *