29 października 1950 roku, większości Polaków kojarzył się z utratą większości oszczędności. To w skutek właśnie tej „reformy” przygotowywanej skrycie od roku 1948, a skierowanej głównie przeciwko jak to określało założenie spekulantom i kułakom, dotknęło głównie drobnych ciułaczy, którym zabrano większość oszczędności każąc wymienić swoje oszczędności w bardzo krótkim czasie niecałych dwóch tygodni w niewielkiej ilości punktów wymiany. Nic dziwnego, że obywatele poczuli się ponownie oszukani, podobnie jak podczas wymiany pieniędzy w roku 1944.
Wymiana pieniędzy w stosunku 1:100, przy jednoczesnym stosunku wymiany cen detalicznych w stosunku 1:300 spowodowało, że właśnie ta reforma uderzyła najbardziej po kieszeni zwykłego obywatela. Wśród nowych banknotów pojawiły się ponownie nominały 100zl. Pierwsze banknoty po denominacji z roku 1950 roku były zaprojektowane ponownie przez Wacława Borowskiego. Pierwsza ich seria datowana na rok 1948 był wykonany w czechosłowackiej wytwórni Tiskárna Bankovek Státní Banky Československé, a po roku 1950 w warszawskiej Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Zdjęcie znalezione na stronie Numisklep.pl
Praskie banknoty numer seryjny miały tylko sześciocyfrowy, a oznaczenie serii było tylko jednoliterowe, ponadto na praskich banknotach wokół cyfrowego nominału nie było ramki. Jako datę wydania na awersie widnieje 1 lipca 1948roku. Nawet banknoty, które były dodrukowane w późniejszych latach miały tą samą datę emisji. Na awersie widnieją podpisy zarządu NBP z czasów wydruku. Banknot posiadał znak wodny w postaci rysunku głowy kobiety umieszczony na marginesie.
Rysunki na banknotach utrzymane były w socrealistycznym stylu – na awersie widniał rysunek robotnika, natomiast rewers był ozdobiony krajobrazem przemysłowym z dymiącymi kominami, banknot wśród Polaków uzyskał przydomek „tatuś” i obowiązywał aż do roku 1977, kiedy został zastąpiony przez banknot z Ludwikiem Waryńskim. Już po wycofaniu z obiegu w latach osiemdziesiątych oraz dziewięćdziesiątych Narodowy Bank Polski wyemitował banknoty w celach kolekcjonerskich.