500 zł 1946

      Brak komentarzy do 500 zł 1946

Lata końca wojny przyniosły Polakom nowe pieniądze którymi się mogli posługiwać – złotówki wydawane przez tymczasowy rząd polski – Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Miały one szybko zastąpić obowiązujące ruble marki oraz emitowane przez bank podległy władzom okupacyjnym złotówki. Pierwsze pieniądze wyzwolonej Polski były produkowane wstępnie w moskiewskiej drukarni Goznak. Były to banknoty, których podanym emitentem był Narodowy Bank Polski, który jednak w tym czasie jeszcze nie istniał, więc banknoty nie posiadały wymaganych podpisów zarządu o nominałach 50groszy, 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 oraz 500zł.

Zdjęcie znalezione na stronie Sklepnumizmatyczny.pl

Pierwsze banknoty nie były za dobrze wykonane, posiadały błędy prawne – zmiana w notce prawnej słowa „obowiązkowe” na „obowiązkowym” wynikające z fałszywego tłumaczenia notki prawnej z rosyjskich banknotów. Zarówno papier jak i druk na banknotach był wykonany co najmniej fatalnie. Banknoty były fałszowane i to na skalę masową. Doprowadziło to do niecodziennej sytuacji, gdzie banknot o najwyższym nominale 500zł został wycofany z obiegu w 1946 roku. W tym roku też wyemitowano nowy banknot zaprojektowany przez Wacława Borowskiego.

Był to jak na owe czasy nowoczesny banknot posiadający wszelkie cechy, które utrudniały maksymalnie proceder fałszerstwa. Papier użyty do produkcji pochodził z polskiej wytwórni w Kluczach. Znak wodny miał kształt litery „W” o różnych odcieniach. Projekt był utrzymany w realiach socrealizmu, na awersie banknotu widać postacie rybaka oraz stoczniowca, natomiast na rewersie widoczny jest pejzażyk Gdańska od strony Wełtawy. Bankiem emisyjnym tych banknotów był Narodowy Bank Polski i już na tym banknocie widać podpisy prezesa NBP oraz Głównego Skarbnika.

W lipcu 1947 roku wyemitowano kolejną serię banknotu o tym nominale. Podobnie jak pieniądze poprzedniej serii zaprojektował je Wacław Borowski. Od emisji z stycznia 1946 roku banknoty te różniły się jedynie rysunkami – na awersie widoczny był pejzaż miasta przemysłowego z dymiącymi kominami. Te banknoty były w obiegu do reformy walutowej w 1950 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *