500 zł z 1950

      Brak komentarzy do 500 zł z 1950

Rok 1950 w dla polskich obywateli nie był zbyt szczęśliwym jeśli chodzi o sprawy finansowe. Polaków w dniu 28 października zaskoczyła przygotowana w tajemnicy reforma finansowa. Chodziło tu o wymianę obowiązujących pieniędzy w stosunku 1:100 jednak przy jednoczesnej podwyżce cen w stosunku 1:300 . Rząd polski nie ukrywał, że reforma była uderzeniem w osoby, które były w posiadaniu większej ilości pieniędzy.

Zdjęcie znalezione na stronie Wyborcza.biz

Środkiem do tego był bardzo krótki okres wymiany banknotów oraz ograniczona liczba punktów, gdzie można było tej wymiany dokonać. Po tej reformie ponownie największym nominałem został banknot 500zł. Jego projektantem został ponownie Wacław Borowski. Druk banknotu pierwszej serii powierzono w tajemnicy czechosłowackiej wytwórni Tiskárna bankovek Státní banky Československé. Pierwsze banknoty z tej serii miały jako datę emisji określony rok 1948, dopiero po wprowadzeniu reformy w roku 1950, banknoty te zostały drukowane w warszawskiej Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Banknoty, które były drukowane w czechosłowackiej wytwórni łatwo było odróżnić od tych, które drukowano już w Polsce. Banknoty drukowane w Pradze miały jednoliterowe oznaczenia serii banknotu z numeracją sześciocyfrową, banknoty drukowane w Polsce miały oznaczenia dwuliterowe, a numer seryjny był już siedmiocyfrowy. Pieniądze te posiadały nowoczesny znak wodny w kształcie głowy dziewczyny na marginesie, charakterystycznym tylko dla tego nominału. Stylistyka rysunku była utrzymana w dalszym ciągu w socrealizmie – na awersie widać rysunek głowy górnika, natomiast na rewersie widać górników fedrujących węgiel.

Banknoty te były w obiegu do 1977 roku i znane były jako „brudasy” lub też „górnik”. Po jego wycofaniu duża część banknotów serii CC ostał ponownie emitowana w latach 80tych oraz 90-tych przez Narodowy Bank Polski jako banknoty kolekcjonerskie Banknoty te zostały zastąpione w 1977 roku przez banknoty z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki. Banknot ten był najdłużej będący w obiegu banknotów emitowanych po roku 1950.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *