Banknoty sprzed denominacji

      Brak komentarzy do Banknoty sprzed denominacji

Nowe władze, nowej Polski musiały sobie poradzić z dość trudną rzeczywistością. Szalejąca inflacja powodowała, że dotychczasowe banknoty i monety traciły swą moc nabywczą. Monety mimo że oficjalnie cały czas w obiegu, to zniknęły z rynku – ceny nie uwzględniały już tak niskich nominałów. W okresie przejściowym Narodowy Bank Polski wyemitował, zaprojektowane przez Arkadiusza Heirdrich banknoty o wyższych nominałach – 10000, 20000 oraz 50000złotcyh. Ostatnim banknotem z czasów PRL był nominał 200 000złotych. Pierwszymi tak naprawdę banknotami nowej Polski były nominały 100 000 oraz 500 000złotych z 1990 roku.

Zdjęcie znalezione na stronie Numimarket.pl

Banknoty te wchodziły w skład serii wielkich Polaków. Banknot niższego nominału na awersie miał Stanisława Moniuszko– kompozytora, nauczyciela muzyki, twórcy Opery Narodowej. Banknot jest utrzymany w kolorystyce niebiesko szarej. Na rewersie umieszczony jest rysunek Teatru Wielkiego w Warszawie. Kolejnym banknotem był banknot o nominale 500 000złotych. Na awersie tego banknotu po lewej stronie znajduje się zdobywca nagrody Nobla z roku 1905 w dziedzinie literatury Henryka Sienkiewicza.

Banknot jest w kolorystyce ciemnozielonym i czarnym. Na rewersie widnieje herb – symbol trylogii – trzy książki ułożone na polu tarczy. W roku 1993 w obiegu pojawił się banknot o nominale 50 000złotych. Na tym banknocie widnieje Stanisław Staszic – myśliciel, naukowiec oraz polityk. Banknot jest w kolorystyce brązowej, zielonej oraz czerwonej. Na rewersie jest pałac Staszica w Warszawie. W roku 1991 Bank wyemitował kolejny banknot był to banknot 1000 000złotych. Ten banknot na swoim awersie posiadał postać Władysława Reymonta – zdobywcy nagrody Nobla za powieść „Chłopi”.

Na rewersie jest pejzaż wiejski z rozłożystym drzewem na pierwszym planie. Ostatnim banknotem sprzed denominacji jest banknot o nominale 2000 000złotych. Na awersie umieszczono postać Ignacego Paderewskiego, muzyka oraz polityka. Rewers jest umieszczony godło II Rzeczpospolitej w kombinacji giloszowej. Banknoty te obowiązywały do roku 1997 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *