Charakterystyka monet obiegowych euro

      1 komentarz do Charakterystyka monet obiegowych euro

Od stycznia 2002 roku kraje Unii Europejskiej, które zdecydowały się przystąpić do strefy euro, posiadają wspólną walutą. W związku z tym faktem monety euro stały się monetami obiegowymi w tych krajach. Seria tych monet złożona jest z ośmiu różnych nominałów: 1, 2, 5, 10, 20 oraz 50 centów, a także 1 oraz 2 euro. Ich cechą charakterystyczną jest awers wspólny dla wszystkich krajów strefy euro oraz rewersy charakterystyczne dla krajów emitujących poszczególne egzemplarze monet. Jeśli jednak chodzi o wymiary i materiał stosowany do produkcji monet, wszystkie one są wytwarzane według ściśle określonego wzorca.

Zdjęcie znalezione na stronie En.numista.com

Zdjęcie znalezione na stronie En.numista.com

Moneta o nominale 2 euro ma okrągły kształt i średnicę równą 25,75 milimetra. Jej grubość to 1,95 milimetra, a jej masa wynosi 8,5 gram. Moneta wykonana jest w technice bimetalicznej. Jej część wewnętrzna ma kolor żółty i wykonana jest z trzech warstw: mosiądzu niklowego, niklu i mosiądzu niklowego. Część zewnętrzna monety ma srebrny kolor i wykonana jest z miedzioniklu. Jej brzeg okraszony jest napisem na drobnym ząbkowaniu.

Moneta o nominale 1 euro ma okrągły kształt i średnicę równą 23,25 milimetra. Jej grubość to 2,125 milimetra, a jej masa wynosi 7,5 gram. Moneta wykonana jest w technice bimetalicznej. Jej część wewnętrzna i zewnętrzna ułożone są w kolejności odwrotnej do części monety o nominale 2 euro. Moneta ta ma brzeg na przemian gładki i ząbkowany.

Monety o nominałach 10, 20 oraz 50 centów wykonane są ze stopu Nordic gold, mają okrągły kształt oraz żółty kolor. Różnią się one od siebie wymiarami, wagą, a także brzegami. Moneta o nominale 50 centów ma średnicę równą 24,25 milimetra. Jej grubość to 1,88 milimetra, a jej masa wynosi 7,8 gram. Jej brzeg jest grubo ząbkowany. Moneta o nominale 20 centów ma średnicę równą 22,25 milimetra. Jej grubość to 1,63 milimetra, a jej masa wynosi 5,7 gram. Ma gładki brzeg. Moneta o nominale 10 centów ma średnicę równą 19,75 milimetra. Jej grubość to 1,51 milimetra, a jej masa wynosi 4,1 gram. Ma grubo ząbkowany brzeg.

Monety o nominałach 1, 2 oraz 5 centów wykonane są ze stali miedziowanej, mają okrągły kształt oraz czerwony kolor. Podobnie jak monety o większych nominałach różnią się od siebie wymiarami, wagą, a także brzegami. Moneta o nominale 5 centów ma średnicę równą 21,25 milimetra. Jej grubość to 1,67 milimetra, a jej masa wynosi 3,92 gram. Jej brzeg jest gładki. Moneta o nominale 2 centy ma średnicę równą 18,75 milimetra. Jej grubość to 1,67 milimetra, a jej masa wynosi 3,06 gram. Ma gładki brzeg z rowkiem. Moneta o nominale 1 cent ma średnicę równą 16,25 milimetra. Jej grubość to 1,36 milimetra, a jej masa wynosi 2,3 gram. Ma gładki. brzeg.

1 thought on “Charakterystyka monet obiegowych euro

  1. podlogi24.NET

    W 2011 roku kupiłem sobie książkę o monetach Euro. Niestety zrezygnowałem ze zbierania tych monet, ponieważ jest ich bardzo dużo i niektóre są praktycznie niedostępne. Po co zbierać coś czego nie będzie można uzupełnić. Nie pełna kolekcja jest bez duszy.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *