Numizmatyka określana jest przez wielu jako nauka zajmująca się badaniem monet, banknotów a także wszelkiego rodzaju znaków i symboli ważnych pod wieloma względami. Traktowana przez wielu kolekcjonerów i specjalistów jako gałąź historii. Numizmatyka ocenia eksponaty pod względem estetycznym, technicznym a także ich wartość historyczną. Do głównych celów numizmatyki należy kolekcjonowanie monet, ich wnikliwą ocenę pod względem wartości, ustalanie ich daty powstania, wyjaśnienie i analiza całego okresu ich istnienia. Specjaliści mają za zadanie ustalenie także dodatkowych funkcji jakie spełniały monety w przeszłości a także jakie funkcje spełniają aktualnie.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com
Bardzo ważne jest także ustalenie ilu kolekcjonerów posiada dane numizmaty. Numizmatykę chronologicznie ze względu na czas możemy podzielić na numizmatykę grecką, celtycką, rzymską, bizantyjską, dalekiego wschodu, średniowieczną a także nowożytną. Aktualnie numizmatyka uznawana jest jako hobby, które zyskuje coraz większe grupy fanów. Współcześni kolekcjonerzy, którzy chcą być uznawani jako profesjonalni a także osiągać pozytywne wyniki nie mogą ograniczać się jedynie do zbierania monet. Współcześnie emitowane monety są reklamowane w wielu źródłach. Każda z nich jest dokładnie i szczegółowo opisywana. Wiedzę o numizmatach z odległych lat a nawet wieków można głównie posiąść poprzez lekturę fachowej literatury.
Szczególnie istotne jest aby numizmatyk był właściwie poinformowany. Wiedza numizmatyczna uzupełniana jest od wielu lat. Szczególnie obszerne kolekcje czasopism i książek opisujących całą wiedzę numizmatyczną znajdują się w największych i najstarszych bibliotekach w kraju m. in. w bibliotece jagiellońskiej w Krakowie a także w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Każdy zainteresowany może zgłosić się także do biblioteki Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Warszawie. Dla początkujących kolekcjonerów polecane są fachowe czasopisma numizmatyczne, które szczegółowo opisują i wyjaśniają problemy ważne dla każdego zainteresowanego.