Gulden Gdański – historia

      Brak komentarzy do Gulden Gdański – historia

Jak wyglądał gulden gdański? Jakie miał nominały? Przez jaki okres był emitowany? Takie pytania najczęściej zadają sobie historycy dla których Gdańsk i jego historia ciągle stanowi temat do rozważań. Historia zarówno banknotów jak i monet Wolnego Mitasa Gdańska to okres międzywojenny gdy to Wolne Miasto Gdańsk jako wolne i demokratyczne miasto posiadało swoją oficjalną walutę będącą środkiem płatniczym na jego terenie. Walutą tą był właśnie Gulden gdański.

Zdjęcie znalezione na stronie Moneter.pl

W związku z tym, że przeważającą cześć ludności tego terenu tj. Wolnego Miasta Gdańska stanowiła ludność niemiecka napisy na wszystkich banknotach oraz monetach były w języku niemieckim. Gulden funkcjonował od roku 1923, przed nim w latach 1020 do 1023 w obiegu była wyłącznie marka niemiecka. Były to jednak czasy kiedy na rynku brakowało pieniądza, dlatego istniał również lokalny pieniądz który nie był jednak oficjalnym i legalnym środkiem płatniczym.

Gulden gdański najpierw był emitowany przez Gdańską Kasę Centralną ale tylko przejściowo aż do momentu otwarcia w 1924 roku Banku Gdańskiego. Gank Gdański otworzył kilka oddziałów w Gdańsku. Wychodziły z niego banknoty o różnych nominałach na których widniały słynne miejsca z terenu Gdańska oraz gdańskie lwy. Monet natomiast nie wybijano w Gdańsku tylko poza granicami polski w Berlinie. Historie guldena zakończył wybuch II wojny światowej w dniu 1 września 1939 w wyniku czego Wolne Miasto Gdańsk przestało istnieć a miasto zostało przyłączone do II Rzeszy.

Ponadto zarządzeniem władz wprowadzono na terenie byłego Wolnego Miasta Gdańska walutę -markę Rzeszy Niemieckiej, likwidując tym samym odrębny system monetarny Wolnego Miasta. Zarządzaniem z dnia 7 września 1939 roku ministra gospodarki i ministra finansów Rzeszy Niemieckiej podano do, iż kurs guldena gdańskiego wynosi 70 fenigów niemieckich. Gulden gdański obowiązywał do 30 września 1939 r., po czym można go było wymienić tj. istniała możliwość wymiany banknotów guldenowe Banku Gdańskiego oraz monety gdańskie po 5 i 10 guldenów na marki niemieckie do dnia 15 października 1939 r. w niemieckich kasach państwowych na terenie byłego Wolnego Miasta Gdańska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *