Historia monet bulionowych

      Brak komentarzy do Historia monet bulionowych

Historia monet bulionowych wiąże się z Afryką. Najstarszą monetą bulionową na świecie jest bity od 1967 roku Krugerrand pochodzący Południowej Afryki. W zasadzie co roku r zmienia się tylko wybijana na nim tylko i wyłącznie data. Krugerrand wybijany jest w czterech wersjach różniących się wagą czyli ilością złota, jakie zawierają. Może to być na przykład 1 uncja lub jej 1/2, 1/4 i 1/10. Krugerrandy oprócz czystego złota zawierają również dodatek miedzi, która w brew pozorom zwiększa ich twardość, zabezpieczając przed zarysowaniem i ścieraniem, ponadto nadaje niepowtarzalny pomarańczowy kolor. Innymi znanymi niemal na całym świecie monetami bulionowe są kanadyjskie monety o nazwie Maple Leaf.

Zdjęcie znalezione na stronie Allegro.pl

W Ameryce natomiast wybijane są amerykańskie American Eagle. Do popularnych monet można również zaliczyć austriacki Wiener Philharmoniker Czu produkowaną w Chinach Pandę.Monety bulionowe wybijane SA również w Polsce. Zajmuje się tym mennica na zlecenie Narodowego Banku Polskiego.. Jeżeli chodzi o złote monety jest to z Orzeł bielik, który wykonany jest ze złota o najwyższej próbie wynoszącej 999,9. Emisja tej monety została rozpoczęta rozpoczęto w czerwcu 1995 roku. Występujące nominały to 100zł , 200zł oraz 500zł. Wartości nominalne mają tutaj wyłącznie symboliczne znaczenie gdyż nie jest to środek płatniczy ponadto wartość tych monet jest kilkakrotnie wyższa.

Jednak większość monet bulionowych na świecie nie posiada w ogóle nominału. Najczęściej przedstawiaj jakąś postać, symbol państwa z którego pochodzą oraz rok produkcji. Często wybijane SA z okazji uczenia jakiegoś istotnego wydarzenia, lub po prostu jako środek inwestycyjny. Sprzedawane najczęściej SA przez banki. Można je również kupić w Internecie. Wybór monet bulionowych jest naprawdę duży, dla osób często kupujących monety bulionowe nie powinno być problemu. Problem natomiast może się pojawić kiedy chcemy zainwestować po raz pierwszy, nie znając kompletnie tematu. Wtedy dobrym sposobem jest poradzenie się jakiegoś eksperta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *