Jaki album wybrać?

      Brak komentarzy do Jaki album wybrać?

Wśród akcesoriów numizmatycznych mamy obecnie duży wybór jeżeli chodzi o albumu oraz inne akcesoria służące do przechowywania monet kolekcjonerskich. Można tutaj wymienić np. klasery, holdery czy kapsle na monety. Innym trochę droższym sposobem przechowywania monet są specjalne palety, kuferki, kasety. Początkujący kolekcjoner najczęściej zakupuje klaser albo album. Jest to jeden z najtańszych sposobów gromadzenia kolekcji ale dość efektowny i dlatego tak popularny. Jednak decydując się właśnie na klaser warto zwrócić uwagę aby był dobrze wykończony z właściwego tworzywa i mocny.

Zdjęcie znalezione na stronie Enumizmatyczny.pl

Musi mieć również zabezpieczenia przed wysuwaniem się monet i ich wypadaniem. Holdery natomiast to małe opakowania na monety posiadające w środku foliowy wizjer, umożliwiają one oglądanie kilku monet jednocześnie, również nie są drogie ale trzeba się liczyć z tym że mając kilka holderów należy zakupić specjalną paletę do ich przechowywania. Czasem może to być również plastikowe pudełko do którego wkłada się kilka albo kilkanaście holderów. Kapsel na monety to taka kapsuła zabezpieczająca cała monetę. Każdą monetę zabezpiecza się wtedy osobno. Kapsle bardzo dobrze chronią monetę dając równocześnie możliwość dokładnego jej obejrzenia. Na rynku mamy duży wybór tych akcesoria, w różnej cenie i z różnego tworzywa.

Najczęściej jest to plastik albo szkło. Kapsle również wymagają specjalnego pojemnika do ich przechowywania dlatego nie jest to już taki tani sposób jak w przypadku albumu czy klasera. Dobrze jeżeli wszystkie wymienione akcesoria mają miejsce na opis monety tj.. pochodzenie, rok wybici czy nominał albo wartość , to z pewnością ułatwia bardzo segregację kolekcji. Najdroższym sposobem są specjalne palety czy kasety.

Wykonane najczęściej ręcznie na specjalne zamówienie z drogiego i dobrego drzewa wyglądają bardzo efektownie. Umieszcza się w nich monety w specjalnych wgłębieniach o różnej wielkości w zależności od rozmiaru monety. Takie rozwiązanie chociaż drogi jest równie często wybierane przez kolekcjonerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *