Mennica Polska mieszcząca się w Warszawie przy ulicy Pereca 21 stanowi trzon produkcji monet i numizmatów nie tylko na terenie kraju, ale również w całej Europie. Działa ona w tym charakterze od 1766 roku, kiedy to ówczesny król podjął decyzję o jej założeniu. Miał on w swoich planach założenie doskonale prosperującej firmy, która miałaby wytwarzać najpiękniejsze monety na Starym Kontynencie. Pod takim szyldem i z taką misją Mennica Polska funkcjonuje aż do dnia dzisiejszego, a i nic nie zapowiada, by w najbliższym czasie cokolwiek miało się zmienić.

Zdjęcie znalezione na stronie Flickr.com
Jak powszechnie wiadomo, to Narodowy Bank Polski jest emitentem wszystkich monet i banknotów na terenie naszej ojczyzny, ale to właśnie Mennica Polska jako jedyna w kraju zajmuje się produkcją monet obiegowych i kolekcjonerskich, w tym również monet próbnych. Ponadto jej pracownicy nie stronią od wykonywania zleceń nadesłanych od zagranicznych firm numizmatycznych.
Spółka Mennicy Polskiej zajmuje się, poza biciem monet próbnych, kolekcjonerskich i przede wszystkim obiegowych, projektowaniem i wytwarzaniem licznych medali i odznaczeń. Niedługi czas temu, bo w 2006 roku, dostała ona nagrodę za najpiękniejszą monetę obiegową świata, co jest niewątpliwie nie lada sukcesem. Monetą, która doznała niniejszego zaszczytu była dwuzłotówka Expo 2005. Dokładnie trzy lata później monety wybite w Mennicy Polskiej zostały wyróżnione w ekskluzywnym i prestiżowym konkursie Machina Design. W skład jej jurorów wchodziły tak znamienite osobistości jak Paolo Pininfarina, Andrzej Pągowski oraz Ewa Minge.
Zaplecze technologiczne warszawskiej firmy umożliwia wytwarzanie nie tylko monet, medali i odznaczeń. W ostatnim czasie rozbudowała ona swoją działalność o kolejne istotne usługi, z których skorzystało już między innymi ponad dwieście miast i samorządów w całej Polsce. Mowa o produkowanych w Mennicy Polskiej dukatach lokalnych.
Zainteresowanych nie powinien dodatkowo dziwić fakt, że Mennica Polska zajmuje się również obrotem metalów szlachetnych, działalnością deweloperską czy – co w obecnych czasach jest chyba standardem – płatnościami elektronicznymi. Od ponad dekady spółka widnieje na łamach Giełdy Papierów Wartościowych, co z pewnością daje spore pole manewru giełdowym inwestorom. Wszyscy liczymy na to, że jak długo Mennica Polska istnieje i ile sukcesów odniosła, tak nic jej działalności nie zagrozi i będzie ona mogła spełniać swoją misję jeszcze przez bardzo długi czas.