Ochrona zwierząt. Kolekcja prosto z PRL.

W okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wyszła bardzo interesująca seria monet kolekcjonerskich, która przedstawia zwierzęta chronione z ziem polskich. Według specjalistów to jedna z najciekawszych kolekcji powojennej Polski z czasów 1972-1989.

Zdjęcie znalezione na stronie Swiat-monet.pl

Zdjęcie znalezione na stronie Swiat-monet.pl

Monety są bardzo ładnie wykonane i przedstawiają zagrożone gatunki, na które władze Polski Ludowej chciały zwrócić szczególną uwagę obywateli. Seria owych monet kolekcjonerskich została zapoczątkowana w 1977 roku egzemplarzem „Żubr”, który wyszedł w nakładzie troszkę ponad 30,000. Wszystkie monety z kolekcji zostały wydane w srebrze, metodą lustrzanki. Kolekcja została przerwana w 1986 roku. Ostatni egzemplarz przedstawiał sowę z młodymi, która moim subiektywnym zdaniem jest najładniejsza i posiada najbardziej skomplikowany wizerunek. Cała seria zawierała 12 różnych motywów zwierząt.

Przeglądając fora internetowe dowiedziałem się, że koszt całej kolekcji to około 3000 złotych. Monety można dostać bez większych problemów w sklepach numizmatycznych – zarówno tych tradycyjnych, jak i internetowych. Numizmaty można kupić w dobrej jakości, jednak przy transakcji trzeba na to zwrócić szczególną uwagę. Jakby nie było, monety te mają już z ponad 30 lat. Egzemplarze z tej serii polecane są nie tylko dla kolekcjonerów. Według opinii specjalistów kolekcja ta jest również bardzo dobrą inwestycją.

Odpowiednio zabezpieczone przed zniszczeniem monety, za kilka lat powinny nabrać wartości i wszystko wskazuje na to, że będą mogły zostać sprzedane z zyskiem nawet kilkudziesięcioprocentowym. Nie widzę również problemu aby numizmatyk zakupił takie monety w celach kolekcjonerskich, a później wykorzystując okazję sprzedał je z odpowiednim, zadowalającym zyskiem. Monety kolekcjonerskie przestały być bowiem towarem wyłącznie dla pasjonatów, stały się również materiałem długofalowych inwestycji. Wracając jednak do tematu tej konkretnej kolekcji…warto wspomnieć, że oprócz 12 wydanych monet oficjalnych, wyszły serie próbne. Jakie zwierzęta przedstawiają, z jakich są kruszców i jak są wykonane – ciężko mi to określić ze względu na niewystarczające źródła informacji. Bez wątpienia chciałbym polecić wszystkim kolekcję zwierząt chronionych na monetach z okresu PRL. Świetne wydanie, niezbyt wygórowana cena i magiczny sentyment. Warto mieć swojego własnego monetarnego Łosia, Rysia czy Żubra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *