Państwo polskie tuż po odzyskaniu niepodległości borykało się z problemem zbyt dużej ilości walut, które funkcjonowały na terenie po zaborcach. Ujednolicenie więc tego było jednym z priorytetów młodego państwa. Na początek trzeba rządzący za pomocą dekretu postanowili, że jako tymczasową walutę przyjmą emitowaną do czasów wyzwolenia na terenie Generalnej Guberni (pod rządami Rzeszy Niemieckiej) markę polską. Jednak by to zrobić trzeba było najpierw określić, od jakiego momentu Polska będzie odpowiedzialna za tą walutę. Marka polska emitowana miała być przez przejętą Polską Krajowa Kasę Pożyczkową – bank emisyjny powołany przez władze Generalnego Gubernatorstwa w 1916 roku.

Zdjęcie znalezione na stronie Sklepnumizmatyczny.eu
Pierwszym banknotem wyemitowanym przez ten bank było 500mkp. Na awersie banknotu widać było po lewej stronie godło polskie oraz nominał banknotu, a także notkę prawną mówiącą, że: „Państwo Polskie przyjmuje odpowiedzialność za wymianę niniejszego biletu na przyszła polską walutę według stosunku, który dla marek polskich uchwali Sejm Ustawodawczy”. Był to pierwszy banknot z tym zapisem i praktycznie od tego momentu Polska przyjmowała odpowiedzialność za emitowaną walutę. Banknot ten od marek wydawanych jeszcze przed rokiem 1919 różnił się również tym, że podpisy na nim złożyli członkowie zarządu PKKP, a nie jak wcześniej bywało zarząd Generalnej Guberni.
Na rewersie banknotu widniały zarysy głowy Ateny. Banknot posiadał znaki wodne w kształcie mozaiki na całej powierzchni banknotu. Kolejnym banknotem emitowanym w tym roku było 100mkp z głową Tadeusza Kościuszki. Był to chyba najbardziej wykorzystywany motyw na banknotach polskiej marki. Banknot ten z datą emisji 15.02.1919 roku miał wymiary 185X110mm. Również zawierał notkę prawną na awersie, banknoty z większości serii tej marki miała jako znak wodny plaster miodu tylko jedna seria miała znak w kształcie orłów. 17 maja wyemitowano następne banknoty marki polskiej były to nominały 1, 5, 10, 100 oraz 1000 marek. Były one zróżnicowane jeśli chodzi o szatę graficzną, i nieco mniejsze od poprzednio wyemitowanych.