Pierwsze kroki

      Brak komentarzy do Pierwsze kroki

Zapewne nie jeden z was pasjonuje się kolekcjonerstwem monet i banknotów, a także pochłania jak tlen wiedzę dotyczącą historii środków płatniczych, ich ogromnej roli jaką pełniły przez wieki w toku ludzkich dziejów. Aby jednak zająć się numizmatyką bardziej profesjonalnie, musimy najpierw nabyć podstawową wiedzę w tym zakresie, nauczyć się jak stawiać pierwsze kroki. Numizmatyka jest bowiem zajęciem o tyle pasjonującym, o ile również skomplikowanym i wymagającym od nas na początku przynajmniej podstawowych informacji.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Nie powinniśmy się za bardzo martwić tym, że nie wiemy jak rozpocząć profesjonalne kolekcjonerstwo i jak dbać o nasze monety, gdyż wiedzę taką zdobyć możemy we wszelkiego rodzaju magazynach numizmatycznych, czy portalach tematycznych. Takie strony, jak na przykład serwis Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego podpowiedzą nam jak rozpocząć pasjonującą, ale także poważną przygodę z numizmatyką. A co na początku powinniśmy wiedzieć? Może to jak w ogóle zbudowana jest moneta kolekcjonerska?

Przednia część takiego bilonu zwana jest awersem. Znajdują się tam dane dotyczące emitenta oraz podpisy (często widnieje tam również, na przykład portret emitenta). Natomiast druga strona monety to rewers, na którym znajdują się określone wzory tematyczne (popiersia, słynne budowle, zwierzęta, i tym podobne). Kolejną przydatną informacją jest ta dotycząca sposobu i miejsca zakupu monet. W tym przypadku mamy wiele możliwości, między innymi sklepy numizmatyczne, tematyczne strony internetowe, aukcje zwykłe i wirtualne. Najlepszym sposobem jest jednak zakup monet w Narodowym Banku Polski.

Bardzo przydatna jest tutaj również wiedza na temat tego, jak dbać o cenne kolekcje, aby nie uległy one w żadnym razie zniszczeniu. Jeżeli nie jesteśmy specjalistami najlepiej oddać monety do czyszczenia profesjonalistom. Jeżeli weźmiemy się za to sami, istnieje możliwość, że zostaną one po prostu uszkodzone. To już chyba większość najważniejszych informacji, jakie powinniśmy posiadać przy rozpoczynaniu naszej przygody z numizmatyką. Teraz, aby zająć się tym na poważnie, nie pozostaje nam nic innego, jak przejrzeć odpowiednie czasopisma i strony internetowe oraz jak najszybciej rozpocząć kolekcjonowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *