Pierwszy element szklany

      Brak komentarzy do Pierwszy element szklany

Pierwszą polską monetą która zawierała element szklany była moneta wybita z okazji 400 rocznicy polskiego osadnictwa w Ameryce Północnej. Została wyemitowana w grudniu w roku 2008, a jej nominał wynosił 10 zł. Wykonana ze srebra, a w jej centralnej części została umieszczona szklana soczewka z turkusowym wizerunkiem który dawał niezwykły efekt świetlny. Wizerunek na szkiełku przedstawia mężczyznę wydmuchującego szklane naczynie, ludzi wytapiających szkło również można zobaczyć na rewersie monety.

Zdjęcie znalezione na stronie Alegratka.pl

Awers zaś, został ozdobiony stylizowanymi wizerunkami osadników oraz Indian. Jest to pierwsza moneta w której perfekcyjnie połączono szkło z metalem. Cały proces wytwarzania tej monety był niezwykle skomplikowany, samo wykonanie szklanej wkładki z tak małym i dokładnym reliefem było niezwykle trudnym wyzwaniem. Projekt został zarzucony gdy okazało się, że wykonanie odpowiedniej ilości sztuk soczewek może przekroczyć zapowiadany termin emisji monety, dlatego znaleziono szybszy i wygodniejszy sposób utworzenia wizerunku na szkiełku. Dalsze prace zostały więc ukierunkowane na szklaną soczewkę z kolorowym nadrukiem.

To rozwiązanie pozwoliło na szybką i bezproblemową produkcję szklanych rdzeni do monety. Szklana soczewka która była umieszczona wewnątrz srebrnego pierścienia została w każdym egzemplarzu ręcznie wklejona, co wymagało niezwykłej precyzji. Pomimo wielu trudności udało się znaleźć odpowiedniego wykonawcę i projekt mógł w końcu zostać w pełni zrealizowany, a mennica mogła zająć się wybijaniem tak niecodziennego egzemplarza.

Moneta została wykonana ze srebra próby 925, jej waga wynosiła ponad 14 gramów, a średnica mierzyła 32 mm. Nakład wyniósł 126 000 sztuk. Jak widać, cały proces wytarzania monety kolekcjonerskim jest o wiele bardziej skomplikowany niż może się to wydawać. Ludzie pracują nad wytworzeniem numizmatów które nie tylko przyciągną uwagę ze względu na stop z jakiego są ona wykonane, ale również nad zrealizowaniem projektów bardziej skomplikowanych, dających piękny efekt wizualny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *