Porady dla początkujących

      Brak komentarzy do Porady dla początkujących

Posiadasz drogocenne monety. Nie wiesz jak je przetrzymywać aby nie uległy zniszczeniu zapamiętaj: nigdy nie przechowuj monet luzem. Największy błąd to wrzucenie monety do szuflady albo do pierwszego lepszego pudełeczka. Zawsze będą w ten sposób narażone na zadrapania czy przebarwienia. Monety wykonane ze szlachetnych kruszców są wbrew pozorem bardzo podatne na zniszczenie, które niekiedy jest niemożliwe do usunięcia. W zależności od tego w jakim celu nabyłeś monetę masz do wyboru kilka sposobów przetrzymywania.

Zdjęcie znalezione na stronie Bigduo.pl

Inaczej przechowuje się numizmaty, inaczej monety bulionowe. Monety bulionowe czyli takie monety które stanowią jakąś inwestycję kapitału nie wymagają umieszczania ich w albumach czy klaserach. Najczęściej wkłada się je do specjalnych woreczków foliowych. Nie chodzi tutaj o to aby wyglądał efektownie a raczej aby były odpowiednio zabezpieczone. Woreczki te nie są drogie, droższe jest natomiast zabezpieczenie ich przed kradzieżą. Często właściciele takich pieniędzy montują w domu sejf bądź tez przechowują je w specjalnych skrytkach bankowych gdzie nap weno są najbezpieczniejsze.

Woreczki natomiast mają chronić monety przed zarysowaniem a także przed wilgocią. Inaczej jest jeżeli posiadasz monety kolekcjonerskie. Numizmaty przechowuje się najczęściej w albumach, klaserach czy kapslach. Są tez takie sposoby jak holdery albo specjalne palety. Wszystko zależy od rozmiarów kolekcji jaką posiadasz, od rodzaju i nominału monet ale przede wszystkim od twoich osobistych preferencji. Ważne aby można było bez problemy oglądać te monety po obu stronach bez konieczności ciągłego wyjmowania z opakowań.

Warto również odpowiednio uporządkować kolekcję np. według pochodzenia monet, według serii czy roku wybicia. Wtedy kolekcja może być naprawdę ciekawa i imponująca. Można się nią pochwalić znajomym czy innym numizmatykom. Dla początkujących kolekcjonerów polecam klasery i kapsle, bardzo praktyczne i niedrogie, w różnych kolorach i stylach. W miarę powiększania się kolekcji można dokupować palety na których będziemy np. umieszczać holdery itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *