Rewersy monet obiegowych euro

      Brak komentarzy do Rewersy monet obiegowych euro

Decyzja o wprowadzeniu wspólnej europejskiej waluty, która weszła w życie 1 stycznia 2002 roku, wprowadziła wiele zmian w życiu Europejczyków. Stała się także kolejnym krokiem na drodze do ścisłej integracji europejskiej. Decyzja ta przyniosła także pewne zmiany dla numizmatyków. Spowodowała bowiem, że monety na których widnieją nominały euro stały się monetami obiegowymi we wszystkich krajach, które przystąpiły do strefy euro. Można się doszukać pewnych podobieństw pomiędzy monetami będącymi prawnym środkiem płatniczym, a ludźmi zamieszkującymi Stary Kontynent.

Zdjęcie znalezione na stronie Eventmapa.pl

Zdjęcie znalezione na stronie Eventmapa.pl

Europejczycy pochodzący z różnych krajów różnią się bowiem miedzy sobą. Pochodzący z południa Włosi i Hiszpanie różnią się wyglądem i temperamentem od zamieszkujących północne rejony Skandynawów. Wszyscy pozostają jednak Europejczykami, Podobnie monety euro emitowane w różnych krajach różnią się rewersem, wszystkie są jednak akceptowane w całej strefie euro. Każdy kraj projektując rewers emitowanej u siebie monety starał się umieścić elementy charakterystyczne dla jego kultury. Na austriackich monetach euro zobaczyć można wizerunek słynnego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta, czy jeden z najpiękniejszych austriackich jakim jest pałac Belweder.

Na monetach emitowanych na Cyprze widnieje między innymi przykład cypryjskiej sztuki prehistorycznej, jakim jest pochodzący z epoki miedzi wizerunek bożka. Na monetach o nominałach 10, 20 oraz 50 centów zauważyć można wizerunek statku kupieckiego z Kirenii, symbolizującego wielowiekową tradycję żeglarską kraju. Hiszpanie uwiecznili na rewersach emitowanych przez siebie monet swego króla, Juana Carlosa I. Rewersy monet o mniejszych nominałach ukazują portret Miguela de Cervantesa, ojca hiszpańskiej literatury, a także klejnot architektury romańskiej – katedrę w Santiago de Compostella. Na wszystkich nominałach irlandzkich monet euro można znaleźć ten sam symbol – celtycką harfę, stanowiącą tradycyjny symbol kraju oraz słowo „Éire”, określające nazwę kraju w języku irlandzkim. Niemcy na emitowanych przez siebie monetach przedstawiają orła – tradycyjny symbol państwa niemieckiego, a także Bramę Brandenburską, która niegdyś stanowiła symbol podziału kraju, a obecnie kojarzona jest także z jego ponownym zjednoczeniem.

Duża różnorodność, połączona z powszechnym uznawaniem różniących się od siebie monet, może stanowić nie tylko piękny symbol tolerancji i zjednoczenia, ale stać się bogatym uzupełnieniem kolekcji numizmatyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *