Różnorodność akcesoriów

      Brak komentarzy do Różnorodność akcesoriów

Każdy odpowiedzialny kolekcjoner monet wie że nie ma sensu kupować nowych monet jeżeli nie będziemy ich odpowiednio przechowywać. Nie chodzi tutaj bynajmniej o urządzanie wystawy czy pokazu monet ale odpowiednie ich zabezpieczenie przed uszkodzeniem. Wiadomo, że monety wykonane są z twardego metalu takiego jak złoto czy srebro albo miedz czy platyna ale mimo to są narażone na uszkodzenia na przykład zarysowania, szczerbienia, zatarcia a nawet zaplamienie czy przebarwienie kruszcu.

Zdjęcie znalezione na stronie Mcplast.pl

Takie uszkodzenia są najczęściej trwale i moneta traci swój pierwotny wygląd a co gorsza traci dużo na wartości kolekcjonerskiej. Dlatego przechowywanie monet zupełnie bez zabezpieczenia, luzem jaki się to czasem zdarza w szufladach czy nawet słoikach to bardzo nieprofesjonalne działanie na które nie pozwoli sobie na pewno żaden profesjonalny numizmatyk. Do przechowywania i gromadzenia a także segregowania i uporządkowywania zbiorów monet przeznaczone są różnego rodzaju akcesoria szeroko dostępne na rynku numizmatycznym.

Oczywiście ceny są bardzo zróżnicowane od tych zupełnie przystępnych około 20-30 zł. Do bardzo drogich rzędu kilu tysięcy. Te najtańsze to zazwyczaj proste albumy, klasery, holdery i kapsle. W śród nich również można dokonać podziału na te lepsze wykonane z dobrego tworzywa i estetyczne oraz te nieco gorsze których nie polecam kupować. Często producenci wykonają je z niewłaściwego plastiku który może wchodzić z metalem w różnego rodzaju reakcje chemiczne. PO pewnym czasie monety matowieją bądź tworzy się na nich zielony nalot właściwie nie do usunięcia. Dlatego warto zwrócić uwagę aby materiał z którego wykonany jest klasery czy holder buł odpowiedni do przechowywania monet.

Jeżeli chodzi o te drogie i bardzo drogie akcesoria do przechowywania i gromadzenia numizmatów to najczęściej drewniane meble wykonywane ręcznie na specjalne zamówienie. Tutaj również istotny jest materiał. Nie każde drzewo nadaje się do przechowywania kruszcu. Niektóre takiej jak drewno dębowe powoduje nalot na monetach. Tego typu meble wyglądają bardzo okazale, mogą gromadzić naprawdę duże kolekcje w jednym zasadzie miejscu dlatego ich cena jest tak wysoka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *