Wielu ludzi, w tym przede wszystkim rozpoczynających swoją karierę kolekcjonerów materiałów numizmatycznych, zastanawia się, po co tak naprawdę kiedykolwiek wybijano monety próbne. Przecież mennice na całym świecie doskonale radzą sobie ze swoim zadaniem, produkując najróżniejsze monety. Wszyscy doskonale wiemy, że likwidacja takich fabryk sprawiłaby, że w globalnym systemie pieniężnym nastąpiłaby stagnacja i załamanie, a większość procesów płatniczych nie byłaby po prostu możliwa.

Zdjęcie znalezione na stronie Flickr.com
Nie odkryję Ameryki jeśli powiem, że pieniądze są tak głęboko zakorzenione w kulturze ludzkiej, że ich brak spowodowałby totalny chaos. A wersji pieniędzy jest dużo, i zanim któryś z nich wejdzie do obiegu, konieczne jest jego przetestowanie. I stąd właśnie wzięły się monety próbne.
Co to znaczy próba? Chodzi o to, by sprawdzić, czy w sytuacji, gdyby badany przedmiot wszedł do użytku codziennego, byłby on satysfakcjonujący dla użytkowników nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale również jakościowym. Nie istnieje prawdopodobnie moneta dopuszczona kiedykolwiek do obiegu, która nie miałaby swojego wariantu próbnego.
Warto mieć na uwadze, że monety próbne tak naprawdę nie mają żadnej wartości pieniężnej, ponieważ w świetle prawa nie powinny one nigdy trafić do rąk społeczeństwa. Ich produkcja przeważnie ogranicza się do ilości nie przekraczającej kilkuset egzemplarzy, co i tak wydaje się ilością większą niż niezbędną do przetestowania monety w ruchu. Ale dzięki takiemu zabiegowi monety próbne zyskują wartość kolekcjonerską, która często jest tysiąckroć większa niż cena produkcji.
Pewne niezweryfikowane źródła mówią, że Mennica Polska od roku 1994 bije monety próbne aż do dnia dzisiejszego, ale nie podaje jednocześnie żadnych wyjaśnień związanych ze sprawą. Nie wiadomo, jaki byłby tego cel przy założeniu, że jest to prawda. Istotne jednak wydaje się to, że w nasze ręce nie wpadają takie monety przypadkowo, dzięki czemu system pieniężny w Polsce można spokojnie określić mianem stabilnego i bezpiecznego.
W dzisiejszych czasach monety próbne kolekcjonerzy najczęściej kupują na aukcjach. Ich ceny są dla przeciętnego człowieka niebagatelnie wysokie, ale w przyszłości mogą się jeszcze nawet kilkukrotnie zwiększyć. Dlatego może warto stać się posiadaczem monet-rarytasów już teraz po to, by nasi potomkowie za kilkanaście dekad stali się właścicielami jednego z najrzadszych przedmiotów świadczących o historii Polski?