Poczet królów i książąt polskich

Jedną z serii numizmatycznych emitowanych przez Narodowy Bank Polski, którą na pewno warto mieć w swojej kolekcji jest seria „Poczet królów i książąt polskich”. Była ona emitowana w latach 1979 do 2005 roku. Na poszczególnych monetach przedstawiono wizerunki dwudziestu trzech polskich władców. Wśród władców umieszczonych na monetach znaleźli się między innymi: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz I Odnowiciel, Bolesław II Śmiały, Władysław Herman, Stefan I Batory, Zygmunt III Waza, Zygmunt II August, Władysław IV Waza, Jadwiga, Jan II Kazimierz, Władysław I Łokietek, Bolesław III Krzywousty, Jana III Sobieski, Kazimierz III Wielki, Władysław II Jagiełło, Władysław III Warneńczyk, Kazimierz IV Jagiellończyk, Stanisław Leszczyński, Przemysław II, Zygmunt I Stary, August II Mocny, Stanisław August Poniatowski.

Zdjęcie znalezione na stronie Numisklep.pl

Monety były emitowane w nominałach, 50 złotych, 100 złotych, 10 tysięcy złotych i 20 tysięcy złotych (przed denominacją), a także 2 złote. Łatwo zauważyć, że Narodowy Bank Polski pominął niektórych władców. Pominięto między innymi: Mieszka II, Jana Olbrachta, a także Aleksandra Jagiellończyka. Niestety w roku 2005 emisja serii została uznana za zakończoną. Narodowy Bank Polski nie planuje w najbliższych latach uzupełnienia kolekcji o monety z wizerunkami brakujących władców. Ubolewają nad tym kolekcjonerzy oraz miłośnicy numizmatyki. W 2005 roku Narodowy Bank Polski zorganizował wystawę dotyczącą tej właśnie kolekcji. Całą kolekcję zaprezentowano w Lublinie.

Wszystkie numizmatyki z tej serii można było podziwiać przez dłuższy czas, co pozwoliło na obejrzenie kolekcji przez dużą liczbę zwiedzających. Łącznie do obejrzenia, wystawionych zostało ponad sto sześćdziesiąt monet złotych, srebrnych, a także monet niekruszcowych. Cała ta seria numizmatów jest trudna do zdobycia. Fani numizmatyki wkładają ogromny wysiłek w pozyskanie monet z tej kolekcji, szczególnie tych z początków emisji. Monety te są poszukiwane i cieszą się dużym zainteresowaniem, a kolekcjonerzy są gotowi zapłacić duże sumy za brakujące monety w ich kolekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *