Skłodowska na monecie

      Brak komentarzy do Skłodowska na monecie

Zachęcony sukcesami Chopina i Kopernika Narodowy Bank Polski przystępuje do prac nad kolejną, ostatnią już monetą z serii wielcy Polacy w ramach cyklu złote monety kolekcjonerskie 1976-2009. Tym razem na awersie ma znaleźć się kobieta- Maria Curie-Skłodowska. Moneta utrzymana jest w duchu poprzednich: także bita stemplem lustrzanym w złocie próby dziewięćset, co jest cechą charakterystyczną większości złotych monet kolekcjonerskich 1976-2009. Rant otrzymuje, jak poprzednie monety, gładki, natomiast całkowity nakład jest identyczny z nakładem Kopernika wydanego w tym samym roku, wynosi pięć tysięcy egzemplarzy.

Zdjęcie znalezione na stronie Enumizmatyczny.pl

Jest to bez wątpienia najmniej szczegółowy awers Sławnych Polaków, ponieważ Maria Skłodowska-Curie jest pozbawiona w zasadzie jakichkolwiek szczegółów, ale za to w tle od symbolu radu, jednego z odkrytych przez nią pierwiastków, rozchodzą się linie promieniowania: jedna cienka zakrzywiona w górę, jedna szeroka prosta i trzy cienkie odchylone w dół. Moneta, podobnie jak Chopin i Kopernik, otrzymuje wartość nominalną dwóch tysięcy złotych i tradycyjny rewers. Wybita zostaje w roku tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym dziewiątym. Cena katalogowa jest niższa niż w przypadku Kopernika, mniej też trzeba zapłacić za Skłodowską w dniu emisji, i choć zostaje szybko wyprzedany cały nakład to jednak zainteresowanie jest wyraźnie mniejsze niż w przypadku Kopernika.

Trudno powiedzieć, z czego może to wynikać. Moneta, choć wykonana z należytą starannością nie wydaje się już tak atrakcyjna jak poprzednie. Koniec końców, Narodowy Bank Polski postanawia zmieniać temat złotych monet kolekcjonerskich 1976-2009 i wstrzymać bicie sławnych Polaków. Na razie trzy monety: Chopin, Kopernik i Skłodowska, mają rozpropagować jakość polskich monet za granicą, stając się pilnie poszukiwanymi monetami kolekcjonerskimi na całym kontynencie, a niektóre zostają sprzedane jeszcze dalej.

W ten sposób na złote monety kolekcjonerskie 1976-2009 trafia troje najwybitniejszych Polaków, a monety, często już jako potrójne zestawy, błyskawicznie znajdują właścicieli. Obecnie bardzo trudno jest znaleźć kogoś, kto zechciałby sprzedać cały komplet- te trzy monety tak naprawdę wyznaczają prawdziwy początek nowej ery w polskiej numizmatyce, nawet, jeśli ostatnia nie należy do najlepszych monet, jakie wyszły spod stempla Mennicy Polskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *