Tematy monet

      Brak komentarzy do Tematy monet

Jak będzie wyglądał awers i rewers monety zależy od przyjętego projektu, jednak można zauważyć powtarzające się tematy, które są ukazywane na monetach. Jednym z częstych tematów branych pod uwagę przy projektowaniu monet, jest sport. Nie ma chyba żadnych igrzysk olimpijskich, czy mistrzostw świata w obojętnej dyscyplinie sportu nie upamiętnianych monetami kolekcjonerskimi. Wybijane są monety z obiektami sportowymi, symbolami dyscyplin jak też z wizerunkami medalistów.

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Monety kolekcjonerskie o tematyce sportowej wybijane są przez organizatorów zawodów, jak też przez państwa w nich uczestniczące. Najbliższe Letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Londynie w 2012 roku, a już teraz Brytyjska Mennica Królewska przygotowała na tą okoliczność serię monet srebrnych i złotych. Z okazji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku Chiny również wyprodukowały szereg nominałów upamiętniających to zdarzenie. Na aukcjach numizmatycznych zaznaczają się monety tematycznie związane z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Vancouver w Kanadzie wyemitowane przez wiele państw, również przez Polskę.

Częstym tematem monet są zwierzęta, zarówno gatunki zagrożone wymarciem, jak też występujące w przyrodzie jeszcze w dużych ilościach. Rzadko spotykane gatunki zwierząt widnieją na monetach australijskich ,chińskich (panda), kanadyjskich. Mennice wielu państw wyemitowały monety z wizerunkiem zwierząt. Wdzięcznym tematem produkowanych monet kolekcjonerskich są bajki. Polska również wyemitowała nominały w tym temacie. Na monetach widnieje wizerunek Misia Uszatka, Bolka i Lolka oraz postacie z bajek Disneya.

Większość mennic na świecie może się poszczycić produkcją monet tzw. znaków zodiaku. Mennica Polska wyprodukowała udaną serię tego tematu dla Narodowego Banku w Białorusi i Armenii. Produkcja jest w złocie i powtórzona w srebrze. Wszystkie monety z tej serii wzbogacone są cyrkonią. Każdy znak ma swoje etui i certyfikat .Monety kolekcjonerskie mogą być wspaniałym prezentem urodzinowym, komunijnym a nawet ślubnym. Taki mały prezencik w szlachetnych kruszcu może zapoczątkować wspaniałą kolekcję numizmatyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *