Toczy się złoty pieniądz

      Brak komentarzy do Toczy się złoty pieniądz

Ciekawe zagadnienie w obszarze numizmatyki stanowi tematyka badania obiegu i kręgu użytkowników pieniądza, przede wszystkim z czasów, kiedy jego główną formą była moneta z cennego kruszcu. Tutaj pole do popisu mają wyłącznie najwięksi zapaleńcy zajmujący się także tłem historycznym kolekcjonowaniem monet oraz oczywiście naukowcy i badacze tych zjawisk.A  są to zjawiska z gruntu bardzo ciekawe i zajmujące.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Wystarczy przecież wspomnieć, że to właśnie na podstawie badań historycznych ukazujących geograficzne miejsca pojawiania się danego pieniądza, można było odtworzyć jak przebiegały niegdysiejsze szlaki komunikacyjne oraz handlowe. Jeszcze do dzisiejszych czasów archeologowie wykopując z ziemi stare miedziaki czy inne fragmenty dawnych pieniędzy, dokładają kolejne cegiełki do tej zajmującej wiedzy na temat przeszłości człowieka. A to tylko przecież wycinek wiedzy, którą na tej podstawie uzyskujemy.

Przecież oprócz kwestii geograficznego umiejscowienia i oddalenia od siebie terenów związanych handlem i wymianą towarów, jawi nam się również tutaj kwestia strefy i zasięgu wpływów ówczesnych możnych tego świata. W zamierzchłych czasach bowiem przywilej posiadania pieniędzy związany był bezpośrednio ze stanem zamożności i właśnie dzięki temu ci, którzy mogli sobie pozwolić na bicie własnych monet, mogli stanowić prawa i regulować tryb życia swych poddanych i wpływać pośrednio na życie innych ludzi.

A wszystko to dzięki własnemu pieniądzowi, na którym najczęściej widniała właśnie podobizna danego władcy oraz jego znak rozpoznawczy. Z drugiej strony możemy także rozpoznać i opisać krąg użytkowników i posiadaczy pieniędzy występujących na jakimś terenie, a to już da nam pełny obraz stosunków społecznych oraz wzajemnych zależności, z jakiegoś fragmentu historii. A wszystko dzięki temu, że przy pomocy wiedzy o cechach monet z poszczególnych rejonów świata, jesteśmy wstanie odtworzyć miejsca, w których były wytwarzane, używane bądź grzebane wraz ze zmarłymi, jak niegdyś praktykowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *