Wartość monet koronnych

      Brak komentarzy do Wartość monet koronnych

Monety koronne Stanisława Augusta Poniatowskiego nie są jedynymi monetami z tamtego okresu, które można zdobyć. Pomimo tego jednak cieszą się one zdecydowanie największym zainteresowaniem kolekcjonerów. Powody takiego stanu rzeczy są dwa, a może nawet trzy. Po pierwsze, monety koronne Stanisława Augusta Poniatowskiego, szczególnie drobne, są stosunkowo łatwo dostępne- ich nakłady były przecież bardzo wysokie i sięgały kilku, kilkunastu milionów sztuk rocznie.

Zdjęcie znalezione na stronie Triplex.blox.pl

Stąd też generalnie nie ma większego problemu ze znalezieniem ich na numizmatycznych forach, aukcjach internetowych czy nawet targowiskach ze starociami. Trochę gorzej jest na tym polu jeśli idzie o monety o wyższych nominałach, jednak i te generalnie udaje się znaleźć przy pewnym wysiłku. Drugim powodem ich popularności jest na pewno historia, która doprowadziła do ich powstania. Nie jest to w żaden sposób historia rewolucyjna, ale jakby na to nie patrzeć, monety koronne Stanisława Augusta Poniatowskiego są wytworem reformy, którą można śmiało uznać za jedną z najważniejszych w historii polskiej polityki monetarnej.

Jest też i powód trzeci, prawdopodobnie najważniejszy, choć jednocześnie najbardziej prozaiczny i całkowicie niemerytoryczny. Otóż monety koronne Stanisława Augusta Poniatowskiego są uznawane za najpiękniejsze. Zdobne w motywy heraldyczne, ozdobne inskrypcje i bite w kilku odmianach, wzorach, rzeczywiście przyciągają wzrok szczegółowością i perfekcyjnym wykonaniem. Są to po prostu monety, które mogą z powodzeniem pretendować do tytułu ozdoby kolekcji. Dopiero jednak połączenie tych trzech czynników może wytłumaczyć popularność monet koronnych Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Warto też przy okazji zauważyć, że tak dużym zainteresowaniem cieszą się one nie tylko wśród kolekcjonerów polskich, ale także stanowią pożądany towar na rynkach numizmatycznych w innych krajach, gdzie także zdumiewają swoją historią, a przede wszystkim wyglądem. Na szczęście dość sporo z nich zachowało się w drugim czy trzecim stanie, i to trzecim zbliżającym się do drugiego, a nie czwartego, więc wciąż jest czym się chwalić i czego poszukiwać, nawet, jeśli nasza kolekcja tematycznie nie jest związana z monetami koronnymi Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z cała pewnością natomiast warto je włączyć do kolekcji, wiedząc, że są tak wiele warte i to nie tylko w kontekście wartości rynkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *