Wpływ srebra na gospodarkę

      Brak komentarzy do Wpływ srebra na gospodarkę

Gospodarka światowa jest oparta na wielu surowcach do których najczęściej wymieniane sa ropa, gaz, węgiel oraz żelazo. Mało kto wśród tych strategicznych surowców jakimi na pewno są, wymienia się srebro. Tak właśnie srebro. Ten znany już od wieków metal służący głównie do produkcji środków płatniczych oraz biżuterii w XX w nabrał zupełnie nowego znaczenia dla ludzkości. Szczególnie ostatnie dekady ubiegłego stulecia, rozwój nowych zupełnie gałęzi przemysłu pozwoliły na nowe jego zastosowanie.

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Srebro nie występuje więc tylko jako inwestycja poprzez zakup monet bulionowych, ale również jako istotny surowiec przeznaczony do produkcji urządzeń codziennego użytku, bez których trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie nowoczesnego świata. Jego brak mógłby nas cofnąć do XIX wieku. Ale gdzie te srebro jest wykorzystywane? Zacznijmy więc od kuchni – wszystkie nowe urządzenia korzystają z elektronicznych sterowników – a tych nie da się wyprodukować bez udziału srebra, idąc dalej i patrząc na stojący telewizor – do którego wyprodukowania zużyto kilkanaście uncji srebra, komputer, pralka, telefon komórkowy, wszystkie sterowniki jaki są zamontowane w domu, panele słoneczne – do produkcji wszystkich tych elementów zużyto dość spore ilości srebra.

Do lat 90-tyc ubiegłego stulecia produkcja przewyższała zapotrzebowanie i wynosiła 2mld uncji srebra rodzimego przy zapotrzebowaniu na określanym na połowę mniej. Do tego dochodziła produkcja srebra z tzw. odzysku – czyli procesów chemicznych pozwalających na odzyskanie srebra z klisz fotograficznych, czy też taśm filmowych. Państwa sobie nie zawracały głowę tworzeniem zapasów srebra, wręcz przeciwnie wyprzedawały swoje przeznaczając je na mało potrzebne rzeczy jak styki elektryczne.

Dzisiaj producenci są zmuszeni do ograniczenia wydobycia. Produkcja tego metalu spadła do zaledwie 700mln uncji. Spowodowane to zostało brakiem złóż łatwo dostępnych. Nowych złóż jeszcze nie udało się uruchomić, więc popyt jest większy niż podaż, co powoduje wzrost cen srebra fizycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *